KU’24:

Afslutningsmatchen satte et punktum for dette års Kokkedal Uge. 188 spillere fordelt på 47 hold blev sendt ud fra kl. 7.30 og Knudsen & Co. lukkede festen som sidste bold med en del forsinkelse. (foto)

Det blev en lang dag, specielt fordi vi igen blev udsat for kraftig regn og derfor måtte sende spillerne i klubhuset i 30 min for at banen kunne blive spilbar. Der kom så meget vand, at der stod vand på flere greens hvor de ikke kunne spilles. Men med den flotte stand og effektive dræning blev banen hurtig spilbar på trods af megen vand. Der var stor ros til banen fra alle deltagerne. De sidste spillere var således først inde kl. 20.00

På trods af afbrydelsen var der højt humør hos de fleste spillere og der kunne deles præmier ud til:

1
Hjalte Holm Nørremark / Julius Holm Nørremark / Kasper Hooge Steen Berg / Mads Sternberg
 
76
35
111
2
Jens Asbjørn / Johnny Blixenkrone / Ole Elming / René Møller
Sidste ni
73
33
106
3
Inge-Merete Østerlin / Claus Østerlin / Lars Rhod Søndergaard / Katja Rhod Søndergaard
 
84
22
106
4
Inge B. Madsen / Ulf Madsen / Lars Grimstrup / Hanne Grimstrup
 
71
34
105
5
Pernille Sternberg / Mikael Sternberg / Dorthe Thouber / Henrik Thouber
 
73
31
104
6
Henrik Marinus Nielsen / Frank Adrian Jensen / Gitte Nielsen / Frederik-Emil Jensen
Sidste ni
67
36
103

 

Hele ugen igennem har vejret været en udfordring, hvilket nok vil være “normalen” fremover. Når vi evaluerer ugens forløb, må vi vurdere om dette faktum vil/kan få en indflydelse på hvordan vores turneringer kommer til at forløbe fremover. På trods af det skal der lyde en stor tak til alle de frivillige, klubbens kontor samt restauranten for afviklingen af Kokkedal Ugen.

På gensyn i 2025

 

Sidste hold klar til at lukke Kokkedal Unge 2024


Sæt den lige til højre for vandfaldet.