Juniorformand Jesper Leander Poulsen:

Kend din klub. En serie samtaler med nogle af klubbens nøglepersoner. Journalist Henrik Knudsen taler med Juniorudvalgets formand Jesper Leander Poulsen.

Henrik Knudsen: Fortæl mig først lige hvad juniorudvalget, det overhovedet er for noget. Hvor mange er i? Og hvad er det I skal?

Jesper Leander Poulsen: I dag er vi 8 personer i udvalget. Vores fornemste opgave er at have en fuld kalender for vores juniorer fra januar til december. Vi har indendørs vintertræning fra januar til midten af marts. I april starter vi udendørstræning, onsdagsmatcher og andre sociale aktiviteter op. Vi bruger det meste af vinteren på at planlægge sæsonens aktiviteter, da tiden er knap, når først sæsonen begynder i april. Vi prøver hele tiden at finde på nye aktiviteter. I år har vi arrangeret en tur til DP World Tour på Furesø’en om torsdagen. Vi håber Niklas (Nørgaard – selv tidligere junior i Kokkedal – red.) får en god starttid, så vi kan komme ud og følge ham og måske snakke med ham bagefter. Vi regner med at blive en 25-30 stykker plus nogle forældre.

Henrik Knudsen: Hvor mange juniorer er der?

Jesper Leander Poulsen: Vi er lige blevet 105 i dag. Det var faktisk det antal, vi sluttede sidste sæson på, så vi er godt på vej til at vokse juniorafdelingen i KG igen i år. Der er forskellige aldersgrupper. Vi har puslinge fra 5 til 8 år og fra 8 til 18 år , så er du junior og når du bliver 18, så er du ung-senior frem til 25. Derudover har vi børnegolf for børn mellem 4 og 8 år.

Henrik Knudsen: Vil det sige en niårig spiller mod en 18-årig?

Jesper Leander Poulsen: Det kunne de godt gøre. Om onsdagen prøver vi at blande vores juniorer på tværs af alder, køn og handicap. Vi har inddelt onsdagsmatchen i 4 rækker for at juniorerne kan spille fra forskellige teesteder alt efter alder og handicap. Den sidste onsdag i måneden spiller vi en holdturnering over 9 huller og efterfølgende spiser vi sammen i klubben.

Henrik Knudsen: Formålet med den her træning går jeg ud fra er at blive bedre. Men det er vel også at have det sjovt?

Jesper Leander Poulsen: Ja, det vigtigste er at vores juniorer har det sjovt. Jo flere vi er, jo sjovere er det. Men vores onsdagsmatch er også vigtig for at skabe sociale relationer på tværs af træningshold, alder, køn og handicap.

Og for at det ikke kun går op i stablefordpoint og hvor få slag de bruger, så laver vi forskellige aktiviteter om onsdagen. Sidste onsdag spillede de ’Lucky Draw’ på hul 9, så trækker de et tilfældigt jern, de skal slå deres teeslag med på hullet. Andre gange spiller vi speedgolf eller ’one club challenge’. De får to point på hullet med mindre de spiller bedre end handicap, men det handler mere om at have det sjovt end om hvor godt de spiller.

Henrik Knudsen: Så de der 105. Hvordan ligger det tal i forhold til andre klubber?

Jesper Leander Poulsen: Vi er en af de større juniorafdelinger i Danmark. Jeg tror vi ligger omkring top 10 i Danmark størrelsesmæssigt. Til gengæld er vi er en af de juniorafdelinger med flest aktive juniorer til D-tour og Makker Cup. Vi har i år 40 juniorer tilmeldte D-Tour hvilket er 6 turneringer henover sæsonen på baner i Københavnsområdet og Nordsjælland. Vi prioriterer det rigtig højt at få vores juniorer ud og spille, da det er med til at fastholde dem i sporten og få venskaber på tværs af andre klubber.

Henrik Knudsen: Jeg har snakket med både med Nils Rørbæk og Lotte Greve og sådan nogle, som næsten har boet her, siden de var juniorer. Har vi også en flok af dem, der tilbringer det meste af deres tid heroppe?

Jesper Leander Poulsen: Ja, det er der. Og det er som regel også dem, der er længst nede i handicap, som bor heroppe.

Henrik Knudsen: Er det fordi de vil det mest, eller fordi de træner mere?

Jesper Leander Poulsen: Jeg tror det er en kombination af at de elsker spillet og bare ikke kan få nok. Efter første turnering i Greve, hvor de spillede 36 huller om lørdagen, var 4 af drengene ude og spille søndag morgen igen. Det endte med at de lige kunne nå 36 huller søndag også.

Henrik Knudsen: Hvis vi så kigger på de der top elitespillere, hvordan klarer de sig så på nationalt plan?

Jesper Leander Poulsen: De seneste par sæsoner har vores juniorer klaret sig rigtig godt. Vi har blandet andet fået udtaget 4 spiller til DGU’s udviklingstrup i 2025. Jeg tror det er første gang vi har så mange spillere udtaget til dette. I år er sæsonen begyndt fantastisk. Første turnering de deltog i nede i Greve, har vi en spiller på anden pladsen i U16 rækken. I Påsken blev der afholdt en U16 turnering i Blokhus, hvor Philip Taarnhøj vinder og blandt andet går 2. runde i -1 og vi har en spiller på 3 pladsen. Dagen efter tager Thomas Poulsen direkte videre til Ljunghusen og vinder U16 rækken derover. Så vi har virkelig fået en flot start på sæsonen. Nu skal de bare have lov at udvikle sig endnu mere.

Henrik Knudsen: Så hvad kan vi som menige medlemmer gøre?

Jesper Leander Poulsen: Jeg har jo faktisk lidt en drøm om at lave en klubturnering mellem juniorerne og klubber i klubben. Det kunne være dameklubben, herreklubben og Eliten. Men hvis vi kunne få alle de forskellige klubber i klubben til at deltage, ville det være et spændende initiativ. Jeg har snakket med turneringsudvalget omkring dette og måske kommer det i Kokkedal-ugen. Ellers udfordrer vi gerne de øvrige klubber til en match om onsdagen i vores juniortid.

Henrik Knudsen: Men der er også noget med en skole der skal passes.

Jesper Leander Poulsen: Det kommer nok an på hvem du spørger 😊 men ja, om onsdagen starter de først ud 15.30, og så tilpasser vi starttiderne til hvornår vores juniorer kan være i klubben. Men for flere af vores turneringsspillere er der fravær i skolen for at kunne nå prøverunder før turneringer mv.

Henrik Knudsen: Jeg tænker også på, at dem der godt kan lide at spille golf, skal lige – ’far – jeg skal lige have 9 huller mere’ – den har du sikkert også hørt. Kan det knibe med lektierne og sådan noget?

Jesper Leander Poulsen: Vi har lidt udfordringer derhjemme med at få det hele til at hænge sammen. Men vi forsøger at indhente det tabte, når de kommer hjem fra turneringer.

Henrik Knudsen: Så når vi så er i sådan en klub som den her, hvor vi har en Jeff Winther og Niklas Nørgaard ikke mindst – mærker I det så stadig, at de er Kokkedal-drenge?

Jesper Leander Poulsen: Vi har været så heldige at Niklas flere gange har stillet op til vores arrangementer og vi sætter stor pris på det han gør for klubben og vores juniorer. Mange af vores juniorer følger ham og da han vandt i England sidste år, sad vi vel 4-5 KG juniorer i Dragør efter en turnering, og der var ikke nogen der kørte hjem før vi havde fået afslutningen med. Men jeg kan også sige, at Simon Brukinsky og Christina har været gode til at kigge forbi til vores sommer camps mv.

Henrik Knudsen: Lytter de så?

Jesper Leander Poulsen: Ja, det synes jeg, de gør. Én af de ting som Niklas tidligere har sagt er at han var en sen bloomer, så der går flere derude, som rigtig gerne vil, men som måske ikke er i toppen af deres årgang endnu, men som har masser af potentiale, og de skal bare have tiden til at udfolde deres potentiale.

Henrik Knudsen: Jeg har længe haft en personlig teori om, at én af grundene til at danske sportsfolk klarer sig så godt internationalt, at det er netop vores foreningsarbejde, det frivillige arbejde, og det faktum, at der automatisk er plads til dem i klubberne. Hvis du tager til Tyskland eller Sydeuropa, så er der jo ikke automatisk plads til juniorer. Er det et krav i enhver dansk klub?

Jesper Leander Poulsen: Nej, det er det ikke. I KG har vi fået en rigtig god opbakning af bestyrelsen til vores juniorarbejde. Vi har jo mulighed for at lukke første tee i et par timer om onsdagen og få sendt juniorerne ud og spille. Der er flere af klubberne i Nordsjælland der ikke på samme måde prioriterer deres juniorarbejde og ofte ses det også på antallet af juniorer de har i klubben.

Henrik Knudsen: Vi læser ude på rangen, der står der ’børn og unge løftet’. Hvad betyder det?

Jesper Leander Poulsen: DGU har lavet et koncept/skabelon for hvordan juniorarbejdet kan sættes op. Det er udformet som et hus, hvor man ligesom laver et fundament, der består af fem dele. Jeg kan ikke huske dem alle her, men når de er på plads, så har du grundfundamentet til at have et godt junior setup.

Da Lotte startede det nye juniorudvalg for 5 år siden, udarbejdede vi en strategi for hvordan vi gerne ville udvikle juniorgolfen i KG frem mod 2025. Vi havde derfor mange af de elementer på plads som Børn og ungeløftet kræver. Nogle af de ting vi har arbejdet på for at leve op til løftet var to ugentlige træninger til alle samt en bedre kommunikation. Derfor er vi også i år begyndt at lave et nyhedsbrev der sendes ud på mail til alle juniorer og deres forældre.

Henrik Knudsen: Kommer det også på for eksempel på klubbens hjemmeside, så vi andre kan følge med?

Jesper Leander Poulsen: Ja, det burde det. Det kommer på vores facebookgruppe, og Ken og Sabrina plejer at være gode til at dele det vi slår op på Facebook med deres Facebook gruppe.

Henrik Knudsen: Men når jeg står på rangen og ser skiltet med børne og unge løftet, så står jeg og tænker hvad betyder det? For mig betyder det, at vi skal give plads.

Jesper Leander Poulsen: Det betyder, at vi skal sørge for, at vores juniorer har to gange træning om ugen. Vi skal sørge for, at der er nogle aktiviteter for dem. Men der skal jo gerne være plads til os alle sammen. Vi er udfordret på pladsen i øjeblikket, fordi vi skal have to gange træning til alle juniorerne. Vi har snakket om, at den ene ugentlige træning måske kan blive på par 3 banen. Vi skal finde ud af, hvordan kan vi sprede det mere ud og der kunne par 3 banen være et godt alternativ.

Henrik Knudsen: Det lyder som en rigtig god ide. Skal den have et løft derovre eller?

Jesper Leander Poulsen: Ja, altså jeg synes den er blevet markant bedre inden for de sidste par år, men det kunne godt være, at man skulle overveje, om der er nogle ting vi kan gøre for at det bliver lidt mere træningsmiljøagtigt.

Henrik Knudsen: Til slut – er der noget vi skal holde øje med i år.

Jesper Leander Poulsen: Altså mit personlige mål er, at vi bliver 110 juniorer i KG; det ville være fantastisk.

Henrik Knudsen: Jeg tænker også på, at der spilles mesterskaber i forskellige rækker og sådan noget. Er der noget vi skal holde øje med i mesterskaberne?

Jesper Leander Poulsen: Vi havde jo et fantastisk år sidste år med 3 juniorer der vandt deres række til årgangsmesterskaberne. Jeg er ikke sikker på, at vi kan opnå et lige så flot mesterskab i år.

Vi har i år 3 hold med i DGU’s Juniordivision og vores første hold er de seneste to år rykket op og ligger nu i 1. Division. Der er hård konkurrence i puljen men med en god sæson og oprykning så kan vi måske allerede næste år vinde medaljer til junior DM.

Ét af vores strategiske mål var at udvikle en potentiel landsholdsspiller og det tror jeg godt vi kan indfri inden for det kommende år eller to. Og så vil det ikke undre mig, hvis vi får en spiller eller to mere i DGU’s U-trup til næste år.

Hvis vi bliver ved med at prioritere vores juniorarbejde så tror jeg at vi om 10 år har mange juniorer, der spiller på vores respektive dame og herreførstehold.

Henrik Knudsen: Det glæder vi os til at følge. Og så vil jeg gerne på på vegne af alle medlemmer sige tak for det fantastiske arbejde I gør. Det er en fornøjelse at se.